Remarketing na Facebooku — Sprawdź jak wyświetlać reklamy na Facebooku osobom, które odwiedziły Twoją stronę internetową!

 

Remarketing na Facebooku to jeszcze dość mało znana i używana opcja. Pozwala ona jednak na wyświetlanie reklam na FB tym osobom, które były na naszej stronie internetowej — poza Facebookiem — i ją przeglądały. Facebook daje jednak możliwość stworzenia grupy odbiorców złożonych z użytkowników naszego zewnętrznego serwisu i wyświetlanie tylko im reklam właśnie na FB. Dzięki temu możemy na tym portalu społecznościowym dotrzeć do naszych klientów czy odbiorców i zaprezentować im dedykowane reklamy. Czym zatem jest remarketing na Facebooku? Wszystkie informacje w pigułce prezentujemy poniżej.

Czym jest remarketing na Facebooku?

Remarketing na Facebooku to inaczej reklamy dynamiczne. Ten typ promocji umożliwia wyświetlanie reklam na Facebooku wszystkim tym osobom, które odwiedziły już naszą stronę internetową np. nasz e-sklep. Remarketing na FB działa na takich samych zasadach jak ten znany np. z Google Ads różniąc się jedynie szczegółami. Cały proces polega na zainstalowaniu pixela Facebooka (o tym poniżej) oraz na monitorowaniu naszej witryny. Wszystkie dane — w postaci listy osób odwiedzających nasz serwis są zapisywane przez Facebooka. W systemie reklamowym tworzy on specjalną grupę osób, które były na naszej stronie lub były i zachowywały się w konkretny sposób np. przeglądały odpowiednie części serwisu. Następnie podczas tworzenia reklamy na Facebooku możemy wybrać właśnie tę grupę osób i wyświetlić reklamy właśnie im.

Grupę odbiorców, którą stworzymy w ten sposób, możemy również sortować i filtrować pod względem innych — typowych parametrów dostępnych w Facebook Ads. Oznacza to, że możemy wystosować reklamę do osób, które odwiedzimy naszą witrynę, ale tylko do tych, które ukończyły 25 lat lub mieszkają w danej części Polski. Dzięki takiej funkcjonalności możemy elastycznie zarządzać naszą grupą docelową, dokładnie tak jak w przypadku ogólnej reklamy.

 

Instalacja Pixela

Jedną z najważniejszych i najtrudniejszych czynności, jakie należy wykonać, chcąc uruchomić remarketing na Facebooku, jest zainstalowanie pixela. Pixel w rzeczywistości to kawałek kodu html. Znaleźć możemy go w managerze reklam w zakładce “pixele”. Z tego miejsca wystarczy pobrać owy kod i wkleić go do kodu nagłówka naszej witryny. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, możemy poprosić o pomoc specjalistę lub przekazać kod do agencji marketingowej, która zajmuje się naszą witryną. Zaimplementowanie kodu w praktyce jest jednak bardzo proste, nawet jeśli posiadamy stronę stworzoną samodzielnie w kreatorze witryn. Po zainstalowaniu pixela, jego test polega na wysłaniu ruchu testowego na naszą stronę oraz sprawdzeniu, czy ruch ten został zarejestrowany w managerze reklam. Jeśli tak się stało, pixel działa i jest gotowy do użycia. Od tej chwili wszystkie osoby, które weszły na naszą witrynę i posiadają konta na Facebooku, zostaną dodane do naszej grupy remarketingu w Facebook Ads.

 

Tworzenie reklamy — Co w niej zaznaczyć?

Jeśli mamy już zainstalowany pixel, ostatnim krokiem jest stworzenie reklamy remarketingowej. Cały proces przebiegać będzie dokładnie tak samo jak w przypadku tworzenia standardowej reklamy na Facebooku. Jedną różnicą jest wybranie grupy docelowej. W tym celu należy kliknąć na opcję “Utwórz grupę niestandardowych odbiorców” podczas tworzenia grupy odbiorców oraz wybranie opcji “Witryna”. Grupa zostanie utworzona, a my będziemy mogli określać pozostałe parametry odbiorców tak, jakbyśmy określali odbiorców z globalnej bazy, a nie ze swojej witryny.

Pewną podpowiedzią podczas tworzenia remarketingu na Facebooku jest podzielenie osób odwiedzających nasz serwis na mniejsze grupy np. wiekowe czy ze względu na czas, kiedy odwiedziły nasz serwis. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć kilka reklam z produktami, które naszym zdaniem najlepiej pasują dla danych osób. Listę osób odwiedzanych naszą stronę powinniśmy potraktować jedynie jako zbiór kontaktów i różnie dostosować reklamę do poszczególnych grup osób z tej listy. Wyjątkiem może być np. kampania promująca nasz pozytywny wizerunek kierowana do wszystkich klientów.

Porada: Jeśli działamy jako e-sklep, możemy dodać do naszego katalogu produktów liczne oferty oraz prezentować poszczególne produkty z katalogu odbiorcom jako reklamę.

 

Jakie korzyści daje remarketing na Facebooku?

Remarketing na Facebooku to bardzo wiele korzyści, z których warto czerpać. Pierwszym plusem takiego rozwiązania jest dotarcie do grupy osób, które są zainteresowane daną branżą oraz odwiedzili już na naszą witrynę. Reklamując się w takiej grupie osób, znacznie łatwiej jest nakłonić odbiorców do skorzystania z naszej oferty niż osoby, które nigdy nie były na naszej stronie lub tylko teoretycznie interesują się daną dziedziną. Regularne przypominanie się poprzez reklamy na Facebooku utrwalamy relację, jaka łączy nas z klientami. Z pewnością, jeśli będą w przyszłości potrzebowali podobnego rozwiązania, częściej skorzystają z naszej marki aniżeli obcej. Korzyścią remarketingu na Facebooku jest również to, że wiele osób odwiedzających naszą witrynę posiada konta na tym portalu społecznościowym i bez większego problemu będziemy mogli dotrzeć do naszych odbiorców.

Remarketing na Facebooku to również wiele korzyści typowych dla promowania się na tym portalu społecznościowym. Z pewnością uruchomienie remarketingu jest proste i nie wymaga dodatkowych opłat czy wykonywania skomplikowanych czynności. Reklamę możemy uruchomić samodzielnie oraz wybierać wiele typów reklamy i ich umiejscowienia. W ten sposób możemy promować się poprzez video, posta czy baner graficzny na Facebooku lub grafiki na Instagramie. Sam koszt reklamy również jest atrakcyjny w porównaniu z innymi metodami marketingowymi. W cenie kilkunastu złotych możemy wyemitować reklamę nawet dla kilku tysięcy osób. Promocja na Facebooku to możliwość szybkiego uruchomienia, zatrzymania oraz edytowania kampanii. Materiały, które trafiają na portal i są prezentowane odbiorcom, nie są również nachalne oraz bardzo często są mylone wręcz ze standardowymi materiałami. Dzięki temu reklama odbierana jest pozytywnie — tak jak nasza marka.

 

Background photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments