Jak reklamować się na Facebooku za 0 zł i pozyskiwać klientów równie skutecznie co wydając pieniądze na reklamę?

Facebook to idealne miejsce na darmowe reklamowanie się w sieci. Duża liczba użytkowników oraz łatwe docieranie do odpowiednich grup sprawia, że wiele osób chce się promować właśnie tam. Przeważnie przeszkodą są finansowe, które musimy posiadać na zorganizowanie kampanii reklamowej. Facebook daje jednak wiele możliwości darmowego reklamowania się, dzięki czemu możemy promować naszą markę za bez jakichkolwiek wydatków. Jakie są to sposoby i w jaki sposób możemy reklamować się za darmo na FB? Wszystkie najciekawsze pomysły prezentujemy poniżej.

Stwórz idealny profil

Pierwszym sposobem na reklamowanie się na Facebooku za darmo jest stworzenie idealnego profilu. Aby wykorzystać tę opcję reklamy do maksimum i wyróżnić się na tle innych użytkowników należy włożyć jednak nieco pracy. Tworzenie profilu będzie polegało na uzupełnieniu wszystkich rubryk w formularzu — bardzo dokładnie i wyczerpująco. Wbrew pozorom nawet najdrobniejsze szczegóły dla niektórych osób mogą być bardzo istotne. Drugim krokiem jest zadbanie o renomę i zaufanie do naszej marki. Cały profil nie może zawierać błędów, musi być kompletny i posiadać jakościowe materiały. Warto zwrócić szczególną uwagę na dodawanie zdjęcia profilowego oraz zdjęcia w tle, które często wybrane niewłaściwie mogą nie budować naszej popularności i szkodzić nam. Na samym profilu należy dodawać jakościowe materiały. Im więcej będziemy mieli ich w swojej kolekcji, tym większe zaufanie do naszej marki. Profil na FB warto zarówno reklamować wśród swoich klientów i odbiorców, a także pozyskiwać aktywnie osoby z tej platformy społecznościowej. Możemy robić, to będąc aktywnymi członkami grup tematycznych, wystawiając oferty w marketplace, publikując otagowany content czy dając się odnajdywać w wyszukiwarce odpowiednio uzupełniając profil. Warto też angażować fanów i przywiązywać ich do marki oferując promocje czy rabaty jedynie na naszym profilu. Możemy przeprowadzać konkursy i prosić o udostępnienie profilu. Budowana takiego profilu jest długa i pracochłonna, ale po pewnym czasie daje efekty w postaci organicznego ruchu i napływu nowych klientów.

 

Reklama na Grupach tematycznych

Drugą opcją — bardziej aktywną darmowej reklamy na Facebooku jest reklamowanie się na grupach tematycznych. Reklama ta polega na dołączaniu do odpowiednich grup, gdzie mogą znajdować się nasi potencjalni odbiorcy oraz promowaniu się na nich. Sama reklama będzie miała formę postów, dodawanych na takich grupach. Przed ich opublikowaniem należy sprawdzić regulamin danej grupy, aby go nie łamać. Jeśli możliwe jest opublikowanie posta reklamowego, warto przygotować ciekawą grafikę i treściwie opisać naszą reklamą. Dodawanie takich postów regularnie na wielu grupach tematycznych z pewnością przyniesie pozytywny efekt. Osoby będące w tym miejscu, często korzystają z usług, które są im oferowane. Gdy regulamin nie dopuszcza otwartej reklamy, warto dodawać posty o danej tematyce, tym właśnie zwracając uwagę na nasz profil — na którym znajdować będzie się już oferta.

 

Dodawanie otagowanego contentu

Bardzo dobrym darmowym sposobem promowania się na Facebooku jest dodawanie otagowanego contentu. FB posiada wyszukiwarkę materiałów, która tak jak Google odnajduje poszczególne treści, wpisy czy materiały. Jeśli chcemy zareklamować swój produkt lub usługę, warto regularnie i w dużej ilości dodawać materiały wysokojakościowe. Będą to posty tradycyjne, zdjęcia czy nagrania video. Powinny być one bezbłędne, starannie wykonane oraz w wysokiej jakości. Aby pozostawały jak najdłużej aktualne, powinny być też ponadczasowe oraz w tematyce, w jakiej chcemy dotrzeć do odbiorców. Używanie w tekście lub opisie słów kluczowych oraz tagów sprawi, że po wpisaniu do wyszukiwarki danego hasła, pojawi się nasz post czy zdjęcie. Dla wielu osób zainteresowanych daną tematyką będzie to szansa na zapoznanie się z naszą marką na FB i poznanie naszego sklepu.

 

Social Selling i nawiązywanie kontaktów

Jednym z ciekawszych sposobów, który jest też bardziej wymagający — jest social selling i budowanie sieci znajomych. Najprościej definiując social selling, jest nawiązywaniem nowych kontaktów oraz ich rozwijaniem – a następnie wykorzystywaniem ich i odnoszeniem korzyści. Trend ten polega na zbudowaniu dużej sieci znajomych — jakościowych kontaktów, z którymi będziemy utrzymywali relacje. Mając taką grupę osób z danej branży, bardzo często można oferować im produkty i usługi na zupełnie innej stopie. Oferta taka wśród znajomych jest zupełnie inaczej rozpatrywana niż wyświetlony baner od anonimowej marki. Wiele osób woli również zlecić pracę osobie, którą zna — nawet przeciętnie. W tej opcji stawiamy na jakość kontaktów i zdobywanie nowych znajomości. Bardzo często okazują się one przydatne zarówno w modelu b2b jak i b2c. Sam sposób nie wymaga od nas płacenia i daje wiele możliwości. Minusem może być mozolne budowanie takiej sieci znajomych. Jeśli jednak planujemy promować się na FB długofalowo, zdecydowanie warto pomyśleć i o takim rozwiązaniu. W social sellingu wybierać do grona swoich znajomych należy takie osoby, które są perspektywiczne i które będą mogły dać nam w przyszłości najwięcej korzyści. Na takich osobach powinniśmy się zatem koncentrować.

 

Live – transmisje na żywo

Ostatnim sposobem darmowego promowania się na Facebooku jest przeprowadzenie transmisji live. Jest to sposób, który wymaga od nas pewnego zaangażowania oraz przygotowania, ale daje też wiele korzyści. Przeprowadzenie transmisji jest możliwe dla każdego. Wystarczy uruchomić tę funkcję i rozpocząć nadawanie. Aby przeprowadzić ciekawą transmisję, należy przygotować się od strony technicznej i zadbać o dobre miejsce do nagrywania. Oprócz tego, iż powinno być spokojne i estetyczne, należy zapanować samą transmisję. Powinna dotyczyć ona danej kategorii i dawać korzyść odbiorcom. Bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzenie transmisji w stylu poradnikowym oraz regularnie streamować — dzięki czemu zyskamy wielu nowych odbiorców. Już z zasady transmisje live przyciągają uwagę, gdyż nie są najczęściej wykorzystywanym sposobem przekazywania informacji. Dodatkowo możemy ją rozreklamować na FB i promować się w ten sposób.

 

Background photo created by jannoon028 – www.freepik.com

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments