Chcesz sprawić, aby klient odnalazł Cię sam? Zastosuj Inbound Marketing!

Współczesny klient jest zupełnie inny niż jeszcze kilka lat temu, jego oczekiwania, świadomość własnych potrzeb i umiejętność szukania ciekawych, spełniających jego wymagania ofert jest na o wiele większym poziomie, niż mogłaby się niektórym wydawać. Jeżeli zależy Ci jednak na tym, aby pozyskać takich właśnie klientów, musisz zapomnieć o agresywnej reklamie czy utartych sloganach reklamowych, czas pomyśleć o budowaniu trwałych relacji – właśnie ten kierunek wskazuje nam Inbound Marketing, z którego założeń zdecydowanie warto zacząć korzystać!

 

Inbound Marketing – czym jest i jak go rozumieć?

Chcąc wytłumaczyć to pojęcie, najlepiej rozpocząć od jego bezpośrednio tłumaczenia z języka angielskiego, które brzmi „przychodzący marketing” – to znaczenie doskonale oddaje to, o co chodzi w strategii, której sukces opiera się na podejmowaniu działań, mających spowodować, aby klient sam znalazł to, czego szuka. W przeciwieństwie do aktywnego promowania przekazu, a więc m. in. wysyłek promocyjnych, płatnych reklam oraz wszechobecnych bilbordó, Inbound Marketing jest działaniem zdecydowanie subtelniejszym, stawiającym na pierwszym miejscu konsumenta i jego wymagania.

 

Idea Inbound Marketingu łączy w sobie różne elementy marketingu internetowego, w sposób, który pozwala zwiększać zaangażowanie klientów w same działania marketingowe, co oczywiście przekłada się na wzrost lojalności wobec firmy, a ta jak wiadomo jest niezwykle ważne, w czasach kiedy konkurencja na rynku jest naprawdę ogromna.

 

Strategia „marketingu przychodzącego” jest odpowiedzą na nachalną reklamę i próbą wyjścia do klienta z dobrą treścią, a więc taką, która go zainteresuje i będzie dla niego wartościowa. W tym miejscu docieramy do sedna sprawy, a więc założenia, że dobra, atrakcyjna treść wypromuje się sama. Na czym ma to w praktyce polegać? Np. na udostępnianiu atrakcyjnych treści przez samych użytkowników, którzy kiedy uznają, że treść jest warta uwagi, podzielą się nią ze swoimi odbiorcami. Takie działania nie dość, że nie nie generują dodatkowych kosztów, to jeszcze sprzyjają nawiązywaniu trwałych relacji z klientami. Pozytywny skutek takich działań jest więc podwójny.

 

Biorąc pod uwagę to, co zostało już powiedziane wcześniej nie trudno wywnioskować, że do podstawowych działań w zakresie Inbound Marketingu zalicza się:

• rzetelne prowadzenie stron, jak i blogów firmowych,
• optymalizację strony www, a także jej odpowiednie pozycjonowanie,
• aktywne i przemyślanie działania w mediach społecznościowych,
• szeroko rozumiany content marketing.

 

Korzyści wynikające z działania zgodne ze strategią Inbound Marketingu

Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia zasad Inbound Marketingu w firmie, zalicza się przede wszystkim:

1. Możliwość dotarcia do klientów, którzy są faktycznie zainteresowanie zakupem, co pozwala na oszczędność pieniędzy, które w przypadku źle prowadzonej kampanii marketingowej bywają nieskutecznie targetowane, a przez to po prostu tracone.
2. Zwiększanie zaangażowania klientów oraz ich aktywizację, co w znaczący sposób przekłada się na podejmowanie przez nich decyzji zakupowych.
3. Budowanie świadomości marki wśród potencjalnych odbiorców.
4. Dopasowywanie przekazów reklamowych do określonych wymagań, oczekiwań i potrzeb klientów – możliwość unikania nachalnych reklam, które mogą wręcz zniechęcić do zakupów.

 

Wdrażanie zasad Inbound Marketingu

Chcąc skutecznie zacząć wdrażać zasady Inbound Marketingu, należy dostarczać klientom atrakcyjnych informacji za pomocą wielu różnych kanałów komunikacyjnych, a więc np. dzięki atrakcyjnie prowadzonym blogom firmowym czy udostępnianiu ciekawych informacji w mediach społecznościowych – takie działania to podstawa współczesnego marketingu, warto więc zwracać na nie odpowiednią uwagę i dbać o rozwój właśnie w tym kierunku.

Kolejną rzeczą, o której nie można zapominać to systematyczność i długofalowe podejście. Pożądany efekt, jakim jest zwiększenie sprzedaży oraz obrotów firmy opiera się na długoterminowych strategiach, a niekoniecznie na jednorazowych działaniach. Inbound marketing nie przynosi wymiernych korzyści natychmiast – jest to inwestycja, która w perspektywie czasu zwiększy liczbę wiernych klientów, co przełoży się na rosnące zyski i stabilność finansową firmy i tak właśnie należy postrzegać tę strategię. Powodzenia!

Źródło zdjęcie: Business photo created by yanalya – www.freepik.com

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments